fizik tedavi yöntemleri nedir, fizik tedavi uygulamaları, eskişehir fizik tedavi merkezleri

Eskişehir Fizik Tedavi Merkezi: Fizik Tedavi Yöntemleri

Ahenk Eskişehir rehabilitasyon merkezleri olarak, bu yazımızda fizik tedavi tedavi nedir, fizik tedavi uygulamaları ve Eskişehir fizik tedavi merkezi hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle fizik tedavi nedir? Sorusunu cevaplayarak başlayalım. Fizik tedavi, vücuda dışarıdan uygulanan, soğuk-sıcak uygulamalar, masaj, egzersiz ve çeşitli elektrik akımlarının kullanımı ile kas ve iskelet sistemini tedavi etme şeklidir. Bundan dolayı fizik tedaviyi ilaçsız tedavilerden biri olarak sınıflandırıyoruz. Fizik tedavi ilaçsız olmasının yanında asla zararlı değildir

Fizik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde tıbbın ve teknolojinin gelişimi ile pek çok yeni fizik tedavi uygulamaları bulunmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları, tek başına ya da diğer tedavi yöntemlerinin yanında destekçi tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Tedavinin en önemli noktası, fizik tedavi uzmanı ya da fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı ile hekimin diyalog içerisinde çalışmasıdır. 

Günümüzdeki bazı fizik tedavi uygulamalarını şu başlıklar altında sıralayabiliriz:

 

1. Tedavi Edici Egzersiz Uygulamaları

 

Fizik tedavi uygulamaları arasında sıklıkla başvurulan ve geri dönüşleri son derece olumlu olan bu yöntemle pek çok rahatsızlık tedavi edilmektedir. Eskişehir fizik tedavi merkezi merkezleri bünyesindeki fizyoterapistlerimizle uygulanan tedaviler olumlu sonuç vermektedir. Fizyoterapistlerimiz rahatsızlıklarınıza göre belirli egzersiz programları vermekte ve bunun takibini yapmaktadır.

fizik tedavi yöntemleri nedir, fizik tedavi uygulamaları, eskişehir fizik tedavi merkezleri

2. Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi)

 

Sıcak uygulamalar, fizik tedavide en çok tercih edilen tedavi uygulamalardan biridir. Kas ve iskelet sistemimize uygun olarak, sıcak paketler, aksaklığın yaşandığı kas ve kemik bölgelerine yüzeysel ısı yöntemlerini uygulamaktayız. Infra-Red (Kızılötesi) ışınlar ve helioterapi gibi tedavi yöntemleri ise son yıllarda oldukça tercih edilen yöntemlerden.

♦ Yüzeysel ısı uygulamaları

 • Sıcak paketler
 • Parafin banyosu
 • Kızılötesi (infra-red) ışınlar
 • Helioterapi (güneş ışınları ile tedavi)

 

fizik tedavi yöntemleri nedir, fizik tedavi uygulamaları, eskişehir fizik tedavi merkezleri

3. Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi)

 

Sıcak tedavilerde uygulandığı gibi, soğuk tedavinin de yanıt verdiği pek çok fiziksel rahatsızlık vardır. Eskişehir fizik tedavi merkezi olarak, Kriyoterapi uygulamalarımızda hasarlı kas ve iskelet bölgelerine uygun tedavilerle rahatsızlıkları tedavi etmekteyiz.

 • Soğuk kompreslerle tedavi
 • Soğutucu sprey uygulamaları
 • Buz torbaları ile bölgesel tedaviler
 • Buz masajı

 

4. Hidroterapi (Su ile tedavi)

 

 • Lokal uygulamalar: sıcak su, kontrast (sıcak ve soğuk) banyo, whirlpool (girdap kullanılan banyolar)
 • Genel uygulamalar: Sıcak su küveti, kaplıca terapileri, talassoterapi (deniz suyu kullanarak tedavi)

 

5. Kaplıca tedavisi

 

Eskiden de oldukça revaçta olan, son yıllarda ülkemizde pek çok kaplıcanın hizmete kazandırılması ile daha da profesyonelleşmiş bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde bazı sular ve kaplıca bölgeleri fizik tedaviye uygundur. Fizik tedavinin yanında doktor gözetiminde pek çok merkezde belirlenen günlerde bu tedaviler uygulanmakta. Genellikle 21 gün ya da tedavinin koşullarına bağlı olarak tedaviler devam etmektedir.

 • Kaplıca suyu ile banyo tedavileri
 • Kaplıca suyunu içme şeklinde “içmece” tedavi yöntemleri
 • Çamur banyoları ve çamurun tedavisi (fangoterapi)
 • Su içi egzersizler yöntemiyle tedavi

 

6. Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi)

 

Elektrik akımlarının keşfi ve tedavi yöntemlerinde kullanılmasından bu yana olumlu geri dönüşler alınan bir tedavi uygulamasıdır. Doğru elektrik akımları ile pek çok fizik tedavi sorunları, Eskişehir fizik tedavi merkezi tarafından rehabilite edilmektedir.

 • Doğru akımlar
 • Alternatif akımlar

– Alçak frekanslı akımlar (faradik, sinuzoidal, eksponansiyel akımlar)

– Orta frekanslı uygulanan akımlar

– Yüksek frekanslı akımların kullanımı (kısa ve mikro dalga tedavileri yöntemi)

 

Tüm tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak için sağ alt köşedeki Whatsapp logosuna tıklayabilir ya da hemen arayı tıklayarak bize ulaşabilirsiniz. Eskişehir rehabilitasyon merkezleri ve Eskişehir fizik tedavi merkezleri arasında tecrübesi, uzman kadrosu ile Ahenk Rehabilitasyon ve Özel Eğitim merkezi siz ve yakınlarınızın yanında.  

No Comments

Post a Comment