eskişehirde ahenk rehabilitasyon merkezi down sendromu eğitimi vermektedir.

Down Sendromu Eğitimi

Down Sendromu

Down sendromu normalde 46 olan kromozom sayısının 47 olması ile oluşmuş, genetik bir farklılıktır. Bir hastalık değil genetik olarak bir farklılıktır. Sıradan bir insan vücudunda 46 kromozom varken down sendromlu bireylerde bu sayı 3 adet 21. Kromozomun varlığı nedeni ile 47 olmakta. Bundan dolayı down sendromunda bir tip olan Trisomy 21, böyle adlandırılmaktadır. Güncel olarak down sendromuna neden olan etmenler araştırılmakta. Sebep olan etmenler arasında bilinen: 35 yaş üstü hamileliklerde risk düzeyi artmaktadır.

Down sendromlu her bireyin de zeka, yetenek ve farklı kişilik özellikleri vardır. Var olan potansiyelin maksimum düzeye çıkarılması, zamanında ve doğru bir eğitimle gerçekleşmektedir. Eskişehir Ahenk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak Eskişehir’de dil ve konuşma terapisi hem de fizyoterapi alanında deneyimli kadromuzla Eskişehir down sendromu eğitimi vermekteyiz.

Down Sendromlu Bireylerin Eğitimi

Bireylerin sahip olduğu genler, onların öğrenme süreçlerini etkileyebilir. Down sendromu bir çocuğun ileride neleri başaracağı, sosyal ve eğitim hayatları hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değil. Erken eğitimle birlikte, büyük çoğunluğu okuma yazma öğrenebilir, ilk öğrenimini tamamlar. Hatta lise ve üniversite öğrenimini tamamlayanlar da vardır. Buradaki kilit nokta, programlı ve uygun bir eğitimdir. Uygun bir eğitim ile var olan sosyal ve eğitim alanındaki potansiyelini arttırabilir, onlara fırsatlar yaratabilirsiniz.

Eğitim süreci en erken ne zaman başlarsa o kadar yararlı olacaktır. Herhangi bir sorunu bulunmayan bebeklerde fizyoterapi ve uygulamaları başlayabilir. İleride yaşıtları ile makasın açılmaması için doğumdan itibaren fizyoterapi ve özel eğitim uzmanlarından destek alınmalı.

Down Sendromunda Fizyoterapinin Önemi

Down sendromlu çocuklarda farklı derecelerde eklem ve kas gelişimi, motor becerilerini etkiler. Motor becerilerin, gelişimini sağlamak ve potansiyeli arttırmak adına erken dönemde bir fizyoterapist ile gelişimi takip edilmeli. Yürüme konusunda herhangi bir sıkıntı çekmezler fakat gelişim hızları görece daha yavaştır. Gelişimleri esnasında kompanse bir duruş ve yürüyüş geliştirebilirler. Tüm bu gelişim sürecini mümkün olabildiğince geliştirmek için fizyoterapi desteği oldukça önemli. Eskişehir down sendromu eğitimi için iletişim adreslerimizden ya da facebook sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için buradaki yazımızdan da yararlanabilirsiniz. 

Eskişehir’de Down Sendromu Eğitimi

Eskişehir Ahenk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak Eskişehir’de dil ve konuşma terapisi hem de fizyoterapi alanında deneyimli kadromuzla Eskişehir down sendromu eğitimi vermekteyiz.

About the Author: Samet Aydilek

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir