fbpx

Serebral Palsi Tedavisi

Eskişehir’de Serebral Palsi Tedavisi

Serebral palsi tedavisi nedir? Ya da Serebral palsi önlenebilir mi? Sıklıkla sorulan sorular arasında. Bu yazımızda bu iki konuya değinerek Eskişehir serebral palsi konusundaki soru işaretlerine, açıklık getirmek istiyoruz.

Serebral palsi: erken dönem beyin hasarıdır. Yani bebeklerde erken dönemde, oksijensiz kalma durumlarından yaşanan beyin hasarıdır. Bu oksijensiz kalma durumu bireye, koşullara göre değişmektedir. Bundan dolayı serebral palsi tedavisi açıklamalarında; doğum öncesi, esnası ve sonrasında oluşan durumlar ifadesini görürüz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, serebral palsi farklı değişkenlere ve ortam koşullarına bağlı olarak yaşanan oksijensizlik durumu ve bunun yarattığı hasardır. Bu hasar bebeğin bir döneminde gerçekleştiği için hastalığın kendisi tedavi edilemez. Tedavi edilemez dememizin nedeni var olan hasar geri döndürülemez. Fakat hastalığın derecesi ve çocuğun durumuna göre var olan semptomlar tedavi edilebilir.

Serebral palsi tedavisi cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak 2’ye ayrılır.

CERRAHİ – CERRAHİ OLMAYAN TEDAVİLER

Destekleyici fiziksel tedaviler,

Breys ve ortez kullanımı,

Spastisite için uygulanmakta olan medikal tedaviler.

Cerrahi Tedaviler içinse, 4-5 yaşlara kadar beklenmesi gerekiyor. Gerekli tedaviler bu yaşlardan sonra yapılmaya başlıyor.

Eklemde yaşanan problemleri azaltma amacıyla ekleme botoks enjeksiyonu ve baklofen uygulamaları yapılıyor.

Kaslarda yaşanan güçlü sertleşme ya da aşırı gevşemeleri tendon uzatma ve transfer yöntemi ile tedavi ediliyor. Kemiklerde yaşanan deformasyonları düzeltici ameliyatlar giderebiliyor.

Eskişehir serebral palsi tedavisi için cerrahi olmayan tedavileri uygulamaktayız. Cerrahi müdale gerektiren hastaların iletişim süreci doktor ve terapistlerimiz arasında sağlanmakta.

Serebral Palsi Belirtileri Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Tanının zamanı hastalığın seviyesine bağlı. Ağır vakaların teşhisi, doğum sonrasında mümkün olabiliyorken, saha hafif seyreden vakalarda bu süre 2-3 yıla kadar uzayabilir. Serebral palsi içerisinde tipleri olan bir süreçtir. Spastik diplejik tipteki serebral palsi, 16-18 ay ortalamada tanı konabiliyor.

İlk tanı aslında ailelerde başlar. Aile çocuğun yaşıtlarına göre gelişimini gözlemler ve bir uyumun olmadığını fark ettiğinde doktora başvurur. Sonrasında, gerekli fizyolojik gözlemler ve araştırmalar yapılır. Bundan dolayı ailenin gözlemleri bu konuda çok önemlidir. Serebral Palsi tedavisi, erken süreçte etkilerin azaltılması konusunda işe yaramaktadır. Ailelerin erken farkındalığı ve rehabilitasyon merkezleri ile iletişime geçmeleri, semptomların azaltılması açısından kritik bir öneme sahip.

Eskişehir Serebral Palsi tedavisi için Ahenk rehabilitasyon merkezleri olarak, halihazırda destek vermekteyiz. Bu konuda uzmanlaşan ekibimiz ve tedavi ekipmanlarımızla destek veriyoruz. Programlarımızın detayları için bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

About the Author: Samet Aydilek

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
1
Bize Yazın!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by