Dil ve Konuşma Terapisti Kimdir ?

Dil ve konuşma terapisti kimdir? Ne iş yapar? Çalışma alanları nelerdir?

Dil ve konuşma terapisti iletişim, dil, konuşma, ses ve yutma bozukluklarının değerlendirmesini ve bu bozuklukların sağaltımını yapan sağlık mensubudur. Dil ve konuşma terapistleri özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlarında, devlet veya özel hastanelerde ve kendi özel kliniklerinde çalışabilme yetkilerine sahiptir. Eskişehir dil ve konuşma terapisi anlamında alanında uzman kadromuzla hizmet vermekteyiz.

Türkiye’de gelişmekte olan alanımız hakkında farkındalığın artması ve doğru bilgi yoluna ulaşılması için öncelikli olarak çalışma alanları çatısından bahsetmek istiyorum. Bozukluk tiplerine göre yaş skalası olarak hem çocuklarla hem de yetişkinlerle çalışılmaktadır. Çalıştığımız bozuklukların içeriğini farkındalık yaratması amacıyla kısa bir şekilde açıklamak istiyorum

Artikülasyon ve Fonolojik Bozukluk

Çocuklarda, harf olarak bilinen konuşma seslerini yanlış söyleme, birbirleriyle değiştirerek söyleme, harfleri atarak konuşma ve bunların sonucunda anlaşılırlığın düşük olmasında kaynaklanan bozukluk türüdür. Örneğin; “kalem” yerine “tayem” sözcüğünü söylemek olabilir. Konuşma anlaşılırlığının 4 yaşından sonra düşük olduğu durumlar risk faktörü taşımaktadır. Diğer bir örnek, yetişkinlerde “r” harfi söylememe verilebilir.

Gecikmiş Dil ve Konuşma

3 yaş civarlarında tek sözcük ile sözel iletişim sağlıyorsa, sınırlı sözcük kullanımı varsa veya hiç konuşma çıktısı yoksa mutlaka bir dil ve konuşma terapisti tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Dudak Damak Yarıklığı

Dudak damak yarıklığı olan çocuklarda ekip çalışmanda dil ve konuşma terapistleri önemli rol oynamaktadır. Bebeklikten yetişkinliğe kadar kontrol süreci devam etmektedir. Dudak ve / veya damak yarıklığı nedeniyle bireyler konuşma seslerini yanlış öğrenebilirler bu durum konuşma anlaşılırlığını düşürür ve bu kısımda müdahale edilmektedir.

Otizm, Down Sendromu, İşitme Engeli nedeniyle yaşanan dil ve konuşma sorunları

Ek bir engel nedeniyle yaşanan dil ve konuşma bozukluklarına müdahale edilmektedir.

Akıcılık Bozukluğu (kekemelik ve hızlı bozuk konuşma)

Kekemelik, konuşma sırasında yaşanan takılmalar anlamına gelmektedir. 3 farklı türü vardır. Gü-gü-günaydın gibi tekrarlamalı olabilir, g’üüüüü’naydın gibi uzatmalı olabilir ya da g…….ünaydın gibi bekleyerek yani blok yaşayarak olabilir. Yaşanılan bu gibi akıcısızlıklara müdahale edilmektedir.

Motor Konuşma Bozuklukları ( Serebral Palsi, Dizartri, Apraksi)

Çocuk ve yetişkinlerde konuşmada etkili kasların hipotonik (güçsüz) ya da hipertonik (gergin) olması nedeniyle konuşma seslerini söyleyememe ve konuşma seslerinin motor planlaması yapılamadığı için konuşma anlaşılırlığının düşük olduğu durumlarda müdahale edilmektedir.

Afazi (Edinilmiş Dil Bozukluğu): Yetişkinlerde, felç sonrası dil yetisinin kaybedilmesi durumlarında müdahale edilmektedir.

Ses Bozukluğu

Yanlış ses kullanımı nedeniyle ses tellerinde görülen nodül veya polip sonucunda yaşanan ses kısıklığına müdahale edilmektedir. Bu durum hem çocuk hem yetişkinlerde görülebilir.

Yutma Bozukluğu

Çeşitli hastalıklardan dolayı yutma fonksiyonunda görevli olan kasların az çalışması yada çalışmamasından kaynaklanan yutma bozukluklarına müdahale edilmektedir.

Eskişehir Rehabilitasyon Merkezleri ve Eskişehir Dil ve Konuşma Terapisi

2011 yılından bu yana hizmet veren Özel Ahenk Rehabilitasyon Merkezi, uzman kadrosu ile dil ve konuşma terapisi ve eğitimi de vermektedir. Buket Ayça Karataş ile devam eden terapilerimiz, Anadolu Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü mezunu uzmanlarımızla profesyonellerce verilmektedir. Eskişehir dil ve konuşma terapisti ve eğitim detaylarını öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz. 

About the Author: Samet Aydilek

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir