Konuşma Sesi Bozukluğu Nedir?

Ahenk Eskişehir konuşma ve rehabilitasyon merkezi olarak uzmanlarımızla birlikte konuşma sesi bozuklukları, tedavi sürecini değerlendirdik.

Konuşma anlaşılırlığı bireylerarasında sağlıklı bir iletişim sağlamak için önemli noktalardan biridir. Anlaşılır konuşma; anadile ait konuşma seslerinin (harflerin) anlam değiştirebilme özelliklerinin farkına varılması, konuşma seslerinin düzenlenişleri ve işlevlerinin farkına varılması ve konuşma seslerinin (harflerin) doğru üretiminin sağlanması ile gerçekleşmektedir. Ahenk Eskişehir konuşma merkezi olarak uzmanlarımızla birlikte konuşma sesi bozuklukları, tedavi sürecini değerlendirdik.

Konuşma Sesi Bozukluğu Çeşitleri

Artikülasyon Bozukluğu:

Çocukların ya da yetişkinlerin konuşma seslerinin üretiminde hatalar yapması sonucunda görülmektedir. Örnek olarak bir çocuğun, “kalem” sözcüğü yerine “ tayem” sözcüğünü kullanması verilebilir. “k” ve “l” seslerini edinemediği için bu hata örüntüsünü verebilir. Yetişkinler de ise “r” sesini söylememek örnek verilebilir.

Fonolojik Bozukluk:

Çocuklarda anadile ait konuşma seslerinin organizasyonunu sağlayamadığı için ortaya çıkmaktadır. Örneğin “kitap” sözcüğü yerine “didab” sözcüğünü kullanır. Bu durum “k” “t” ve “p” seslerini aslında söyleyebildiği fakat nerede kullanacağı bilgisine sahip olmadığından kaynaklanabilir.

Son yıllarda artikülasyon ve fonolojik bozukluk aynı çatı altında birleştirilip “Konuşma sesi bozukluğu” olarak adlandırılmaktadır. 

Konuşma Sesi Bozukluğunda Erken Teşhisin Önemi

Özellikle 4 yaşından sonra çocukların konuşma anlaşılırlığının düşük olması risk faktörü taşımaktadır. Çoğunuz anlaşılırlığı düşük olduğu için konuşmayla iletişime girmekten kaçınabilir. Akran etkileşiminde sorun yaşayabilir. Erken okur yazarlık becerileri için fonolojik farkındalık önemli bir yer tutmaktadır. Akademik hayatında ses öğreniminde sorunlar yaşayabilir. Bu sebeplerden dolayı mutlaka bir dil ve konuşma terapisi değerlendirmesi alınmalıdır.

Konuşma Sesi Bozukluğu ve Dil Terapisinin tedavi süreci ve detaylarını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Terapiye dair bilgileri farklı ve eğlenceli anlatımıyla buradan da takip edebilirsiniz.

Eskişehir Konuşma Sesi Bozukluğu Merkezleri

Eskişehir konuşma terapisti kadromuzdaki uzman isimlerle birlikte, bu alanda profesyonel bir eğitim veriyoruz. Eskişehir konuşma terapisti hakkında bilgi almak ve eğitim detaylarını öğrenmek için irtiabat numaralarımızı kullanabilirsiniz. İletişim için tıklayın! 

About the Author: Samet Aydilek

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir