Davranış Bozuklukları

Çocuklarda görülen davranış bozuklukları; çocuğun toplumsal ve okul hayatını derinden etkileyecek etkiler bırakabilmektedir. Bu bozuklukların uygun tedavi ve müdahale uygulanmadığı zaman çocuğun geleceğinde de yansımalarının görülebileceği birçok araştırmanın ortak sonuçlarından biridir. Bu bozukluklar ile ilgili önemli ayrıntılara şunlardır:

  • Çocuğunuzun bu bozukluklardan birinin tanısını alması, diğerine sahip olmadığı anlamına gelmeyebilir. Bir çocuğun aynı anda birden fazla davranış bozukluğuna sahip olabileceğini akılda tutmakta fayda var.
  • Tek ebeveynle büyüyen çocuklarda davranış bozukluğu görme ihtimalinin arttığını gözler önüne seren birçok araştırma olmuştur. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki huzursuz bir atmosferde anne ve babası ile büyüyen çocuklarda davranış bozukluğu görülme oranı, tek ebeveyn ile büyüyen çocuklarda bu bozuklukların görülme oranından daha yüksek olabilmektedir.
  • Birçok araştırma, aile bireylerinde psikolojik sorunlar bulunan çocuklarda davranış bozukluklarına rastlanma oranının arttığını göstermiştir.
  • Arkadaş ilişkileri davranış bozukluklarına katkı vereceği gibi bu bozukluklardan etkilenebilir de. Agresif çocuklar bir arkadaş grubuna katılmakta zorlanabilir ve kendi yaşıtları tarafından dışlanabilir. Bu durum, çocuğun kendi davranışlarına benzer davranışlar sergileyen arkadaş edinmesine ve problemlerinin daha da büyümesine sebep olabilir.
  • Uzmandan alınan ebeveyn eğitimleri, en etkili müdahale yöntemlerinden biridir. Bu müdahale yöntemi anne-babanın çocuğa karşı nasıl davranışlar göstermesi gerektiğine odaklanır.
  • Bu bozuklukların kalıcı bir seyir izleyebilmesi sebebi ile yapılacak müdahalelerin; kişiye özel, uzun vadeli hedefler doğrultusunda ve çok yönlü olması gerekebilir. Bu müdahaleler ancak bu konuda yeterlilikleri ve uzmanlıkları bulunan kişiler tarafından yapılmalıdır.

 

Referanslar:

Behavior Disorders of Childhood (5th Edition) / Rita Wicks-Nelson, Allen C.Israel

Oppositional Defiant Disorder and Conduct Disorder in Childhood / Walter Matthys & John E. Lochman

 

About the Author: akesdesign

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir