Fizik Tedavi Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi öncesi sonrası neler yapılmalı ya da Eskişehir fizik tedavi merkezleri seçilirken nelere dikkat edilmeli sorularından önce, fizik tedavinin tanımını yapalım.

Fizik tedavi: Eklem bölgelerindeki hareketi engelleyen kas ve iskelet bozukluklarının tedavisine verilen isimdir. Devamlılık ve özen isteyen tedavi uygulama yöntemleridir. Pek çok zorluğa sahip fizik tedavi sürecinde nelere dikkat etmeliyiz önce onlara göz atalım.

Fizik Tedavi Öncesi, Sırasında ve Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1- Fizik tedavi öncesi terapist, doktor ve hasta arasında iyi bir iletişim olmalı. Kararlaştırılan saatler ve günler aksatılmadan tedavi devam etmeli. Fizik tedavide devamlılık, verim alınabilmesi için oldukça önemlidir.

2- Fizik tedavi sonrası hasta, gün içerisinde fazla ağır kaldırmamalı ve ani hareketlerden sakınmalı.

3- Fizik tedavi sonrasında rahat hareket edebilmemiz için bol kıyafetler tercih etmeliyiz.

4- Tedavi sonrası soğuk, sıcak hava geçişlerine dikkat etmeliler.

Tedavinin Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Bu sorunun cevabı aslında hastaya ve rahatsızlığa göre değişmektedir. Örneğin romatizmal hastalıklarda 5-6 seanstan sonra hastalar tedaviyi hissetmeye başlarlar. Bel ve boyut fıtığında da 5-10 seans arasında etki görülmeye başlar.

Fizik Tedaviyi Kim Uyguluyor?

Fizik tedavi bir ekip işidir. Yani terapist ile doktorun iyi bir iletişime ihtiyacı vardır. Ahenk Eskişehir rehabilitasyon merkezleri olarak, uzman kadro, koordineli bir şekilde çalışmaktadır.

Fizyoterapi teknikerleri, elektro-terapi, lazerli ultrason gibi uygulamaları kullanan kişilerdir. Fizyoterapistler ise, daha çok rehabilitasyon aşamasında yer alırlar. Felçli hastaların kaslarının çalıştırılması, egzersizlerinin yapılması ya da kırık ya da protez nedeniyle eklemlerde kısıtlanma yaşayan hastalarla ilgilenir. Eskişehir fizik tedavi merkezleri olarak uzman fizyoterapistlerimiz eşliğinde tüm kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarınızı tespit ediyoruz.

Fizik tedavi ve rehabilitasyonun birlikte kullanımı ise oldukça önemli. Özellikle felçli hastalarda eklem ve kas sertlikleri, kasların güçlendirilmesi elektro-terapinin yanında rehabilitasyon egzersizleri ile başarılı sonuçlar veriyor.

Eskişehir Fizik Tedavi Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yukarıda da detaylı bir şekilde anlattığımız gibi, fizik tedavi uygulamaları kas ağrıları, felçli hastalar ve eklem sorunlar için çözümle birlikte tamamlayıcı tedaviler içeriyor. Doktorların incelemeleri sorunları belirlerken, tamamlayıcı tedavileri, terapileri fizik tedavi merkezleri yürütmekte. Fizik tedavi merkezi seçerken:

1- Merkezin alanında uzman olup olmadığını araştırın.

2- Gerekli donanımları ve cihazları bulundurup bulundurmadığını sorabilirsiniz.

3- Fizyoterapistlerin tecrübesi bu alanda en önemli sorgulamaların başında gelmekte. Yine fizyoterapistlerin tedavi öncesi, sırası ve sonrasındaki takipleri yapıp yapmadığını gözlemleyin.

4- Bazı fizik tedavi merkezleri yoğunluktan dolayı hastalara gerekli rehabilitasyon tedavilerini vermekte yetersiz kalabiliyor. Bu gibi durumlarda diğer tedavi merkezlerine yönelmenizi öneriyoruz.

Ahenk Eskişehir fizik tedavi merkezleri iletişim adreslerinden bizleri arayabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

About the Author: Samet Aydilek

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir