Fizik Tedavinin Faydaları

Fizik Tedavinin Faydaları Nelerdir?

Fizik tedavi özellikle felçli hastaların tedavisi ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavisi için büyük öneme sahip. İlaç kullanımı kadar büyük öneme sahip olduğunu belirten fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanları, başarılı bir fizik tedavi ile pek çok kas, iskelet sistemi ve felç tedavisine yüksek oranda olumlu yanıt alınacağını söylüyor. Eskişehir fizik tedavi merkezleri olarak bu yazımızda fizik tedaviye dair pek çok soruya cevap vermeye çalıştık.

Fizik tedavinin bazı faydalarını sıralamak gerekirse:

  • Tüm tedavi yöntemleri ağrı kesici özelliklere sahiptir.
  • Dolaşımda yaşanan ağrıyı ve zedelenen dokuları iyileştirir ve besler.
  • Yine zedelenen ve gergin dokularda esnetici, yumuşatıcı bir etkisi vardır.
  • Felçli hastalarda pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır.

 Fizik Tedavi Zararlı Mıdır?

Halk arasındaki konuşmalarda, fizik tedaviye karşı bir ön yargı bulunmaktadır. Fizik tedavi zararlı mıdır? Ya da fizik tedavi bağımlılık yapar mı? Gibi soruların aslında net cevapları vardır. Fizik tedavi zararlı bir tedavi yöntemi değildir. İlaçlı tedavilerle birlikte tamamlayıcı tedavi olmasının yanında tek başına yeterli de olmaktadır. Tedavinin tek mi yoksa tamamlayıcı bir nitelikte olacağına doktor ve fizyoterapist birlikte karar verir.

Fizik tedavi zararlı mıdır? Sorusundan ziyade fizik tedavi öncesi, sırasında ve sonrasında yapılacak/yapılmayacaklar vardır. Örneğin kalp pili olan hasta bu durumu önceden doktora ya da fizyoterapistine söylemeli. Böylece elektrik akımı gibi yöntemler doktor kontrolünde uygulanır. Kalp pili ya da diğer rahatsızlıklar önceden bildirilmeli böylece daha verimli bir tedavi süreci geçirebilirsiniz. Fizik tedavi sonrası neler yapmalı ya da nelerden sakınmalıyım sorularınızı fizyoterapistiniz ya da doktoronuz içtenlikle cevaplayacaktır.

Fizik Tedaviyi Kimler Yapar?

Fizik tedavinin uygulamasını, fizyoterapistler ve elektroterapistler yapmaktadır. Yine hastanelerde fizik tedavi doktorları tüm bu süreci terapistlerle birlikte yürütür. Fizik tedavi doktorlarının yazmış oldukları programlar, fizyoterapistler tarafından incelenir ve uygulamaya alınır.

Fizik Tedavi Bağımlılık Yapar Mı?

Halk arasında yaygın olan bir diğer doğru olmayan düşünce, ‘’Fizik tedavi bağımlılık yapar mı?’’ Fizik tedavinin bağımlılık yapma gibi bir özelliği yoktur. Pek çok hasta fizik tedavinin olumlu sonucundan sonra acaba sürekli bu tedavi ile mi iyileşmiş hissedeceğim düşüncesine kapılmaktadır. Bazı hastalar sadece bu nedenden dolayı tedavi süreçlerini geciktirmekte. Fizik tedavinin bağımlılık yapma gibi bir durumu bulunmamaktadır. Bu düşünceden dolayı tedavinizi ertelemeyin.

Fizik Tedavi Ne kadar Sürer?

Fizik tedavi süresi hastaya ve hastanın rahatsızlık düzeyine göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak 30 ila 60 dakika arasında süren ilk seans sonrası program değişikliğine gidilebilir. Böylece tedavi detaylarınız belirlenir ve süreniz fizyoterapistin görüşüne göre uzayabilir ya da daha kısa sürebilir.

Eskişehir Fizik Tedavi Merkezleri Ücretleri

Fizik tedavi merkezlerinin ücretleri, seansları ve tüm süreç Eskişehir’de bulunan fizik tedavi merkezlerinin kurum yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Yani Eskişehir’de fizik tedavi merkezi seçimi yaparken, her merkezin fiyat politikası farklı olacaktır. Bundan dolayı seçiminizi yapmadan önce iletişime geçmek size hem zaman kazandırırken hem de kurumla ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlar. 

Gerekli koşullar sağlanırsa ve rapor alınırsa SGK artık fizik tedavi hizmetlerini karşılayacağını duyurdu. 30-60 seans arası fizik tedavi hizmeti için en az bir eskişehir fizik tedavi uzmanı ve bir eskişehir rehabilitasyon uzmanının sağlık raporunu onaylaması gerekiyor. Daha uzun süreli seanslar için kurul raporu gerekmektedir.

Eskişehir Rehabilitasyon Merkezleri arasında uzman kadrosu ile yer alan Eskişehir Ahenk Rehabilitasyon Merkezi, Eskişehir’de fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti vermektedir. 

 

About the Author: Samet Aydilek

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir