Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Zihinsel Engellilik ve Eğitimi

 

Zihinsel engellilik, doğum öncesi, doğum sırası ya da doğum sonrasında farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan, hafif orta ve ağır düzeyde zihinsel yetersizlik durumudur.

Zihinsel engelliler toplumla yaşadıkları uyum problemlerinden dolayı, özel bir eğitime ihtiyaç duyarlar. Zihinsel engelli bireyler, günlük yaşam becerilerini kazanma, öz bakım becerilerinin öğretilmesi, sosyal beceriler kazandırma gibi yoğun bir eğitime ihtiyaç duyarlar. Zihinsel engelli bireylere destek olma amacıyla kurulan rehabilitasyon merkezleri bu amaca hizmet eder.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin amaçları arasında:

-Bağımsız yaşam yetenekleri kazandırmak.

-Psikomotor becerileri desteklemek.

-Dil konuşma ve iletişim becerilerini geliştirme.

-Toplum uyum sorunları çözmek.

-Fiziksel becerileri geliştirmek.

 

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin sayısının artması ile birlikte, bu ihtiyacı karşılamak için pek çok yeni özel eğitim ve rehabilitasyon kurumu açıldı. Hürriyet’in haberine göre şu an Türkiye’deki Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi sayısı 2400 iken 3500 kişi bu sektörde çalışıyor.

 

Deneyim Eğitim Kadrosu

Zihinsel engelli bireyler, özel gereksinimlerinden dolayı deneyimli, uzman bir öğretmen gözetiminde eğitime ihtiyaç duyarlar. Eskişehir rehabilitasyon merkezleri arasında bulunan kurumumuz, özel eğitimde deneyimli kadroya sahip olmanın önemini kavramıştır. Kurulduğu günden beri özel eğitim öğretmenlerinin deneyimine özen gösteriyor. Buna ek olarak özel rehabilitasyon merkezi, danışabileceğiniz ve eğitim konusunda size yardımcı bir psikolog bulundurmalıdır.

 

Kurum Olanakları

Rehabilitasyon merkezleri, engelli bireylerin engel durumlarına göre(işitme, fiziksel, zihinsel) dizayn edilmelidir. İstediğinizde çocuğunuzun dersteki davranışlarını gözlemlemeniz için gözlem penceresi ya da kamera sistemi bulundurmalıdır.

 

Raporlama Süreci ve Aile Entegrasyonu

Eğitim aldığınız kurumdan bilgi almak en doğal hakkınız. Belirli aralıklarla çocuğunuzun gelişimi hakkında süreci öğrenmelisiniz böylece eğitiminin gidişatı hakkında en doğru kararları eğitmenleri ile birlikte verebilirsiniz.

 

Teknolojinin Kullanımı

Teknolojinin gelişimi ile birlikte özel eğitim kurumları da bu yenilikleri okullarına ve derslerine entegre etmeye başladı. Bu yeniliklerden birisi de tabletler ile özel eğitimin desteklenmesi. Kurumumuz eskişehir rehabilitasyon merkezleri arasında tablet ve teknoloji kullanımını özel eğitime dahil eden ilk kurumlardan biri olmuştur.

Eskişehir rehabilitasyon merkezleri arasında yerini alan Ahenk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi tüm bu kriterlere uyarak eğitim hayatına devam etmektedir.

About the Author: Samet Aydilek

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir